Hahó nyolcadikosom!
A mai bejegyzésben két kiváló orosz zeneszerzőről olvashatsz.
Igor Fjodorovics Sztravinszkij (Игорь Фёдорович Стравинский) a XX. századi zene "atombombája".
Bár Svájcban, Franciaországban és Amerikában töltötte élete nagy részét, de az orosz nemzeti zenéhez mindig hű maradt. Sajátos zenei egyveleget hozott létre a romantika előtti korszakok stílusainak felelevenítésével, az impresszionista zenei elemek használatával és az orosz népzene megidézésével.
Számos művésszel dolgozott együtt, barátai is közülük kerültek ki- többet között Picasso és Bartók Béla is. Ezt a rajzot Picasso készítette róla.
Stílusa neoklasszicista, zenéje töretlenül népszerű egészen máig. Operái, mesejátékai, balettzenéi a legismertebbek.
Rendszeresen együttműködött a modern balett megteremtőivel, a szintén orosz származású Gyagilevvel és Fokinnal. Közös munkáik viharos sikert arattak Európa színházaiban.
🎧👀 ITT a Petruska című balettjéből láthatsz, hallhatsz egy részletet, amely egy orosz népi mesealakot örökít meg.
Szergej Szergejevics Prokofjev (Сергей Сергеевич Прокофьев) a másik jelentős orosz zeneszerző, zongoraművész és karmester a XX. század elején.
Sztravinszkijjal barátok voltak, aki szerint: "Prokofjev napjaink legnagyszerűbb orosz zeneszerzője, persze csak utánam."
A balettzenétől a szimfóniáig számos műfajban alkotott, még filmzenét is írt. Kedvenc műfaja az opera volt. Ő is újító, a zene hagyományos elemeit a XX. századi zene új törekvéseivel ötvözve alkotott maradandót.
🎧👀 Talán emlékszel alsóból a Péter és a farkasra. ITT belenézhetsz ebbe a szimfonikus mesébe.
🎧 És ITT egy részlet a Rómeó és Júlia című balettjéből, amelyet ITT , ITT és ITT egyéb verziókban is meghallgathatsz.
Viszonthallásra!👂
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése