2020. május 22., péntek

Etika

Mai témánk a biztonságos internethasználat.
Hoztam nektek egy videót is gondolatébresztőnek:
https://www.mediatar-szeged.hu/videotar/nbt-aktak.html

 
A digitális oktatás nagyon jó, mert nem kell évet ismételni senkinek és tudunk haladni a munkával, de sajnos vannak hátrányai is. Az internet világa, a digitális világ veszélyes is lehet, ha nem ismeritek a szabályokat.

Ilyen szabályok például:

- semmi olyat nem teszünk a digitális térben, amit élőben sem tennénk meg: nem káromkodunk, betartjuk az alapvető illemszabályokat, köszönünk például. A helyesírási szabályokat is érdemes azért észben tartani...

- ugyanúgy nem állunk szóba ismeretlenekkel, mint az utcán vagy bárhol máshol. Ez az első, amit már a játszótéren megtanítottak mindannyiótoknak 4 éves korotokban. Ez a biztonsági szabály az interneten is érvényes.

- az előzőhöz kapcsolódik az is, hogy nem szabad elhinni mindent, amit az interneten látsz vagy olvasol. Sajnos ez az egyik legnagyobb probléma az internetes forrásokkal, képekkel, hírekkel kapcsolatban. Nem lehet a valóságtartalmukat leellenőrizni.

- bármi, amit felteszel a netre, az ott is marad és letölthető, lementhető mások által, ezért nagyon érdemes meggondolni, hogy miket osztasz meg magadról. Ez különösen vonatkozik a személyes adataitokra, amikről már beszéltünk. Címet, telefonszámot, bizalmas adatokat, jelszavakat semmilyen körülmények közt nem érdemes megadni interneten.

- ha van például egy fotó, amin többen vagytok, akkor szükséges hozzá a többiek engedélye, hogy feltedd az internetre. Ezt úgy hívjuk, hogy az ő személyiségi jogaik védelme

- mielőtt bármit letöltesz a saját eszközödre, kérdezd meg a szüleidet, hogy engedélyt adnak-e rá vagy jól nézd meg, hogy esetleg fizetni kell-e érte. A vírusok mindenki számára problémát okozhatnak, de nem csak ez az egyetlen dolog, amire figyelni kell. Érdemes azon is elgondolkodni, hogy az ingyenes alkalmazások javarészt azért ingyenesek, mert adatokat gyűjtenek a telefonodról.


Ezt a listát lehetne még folytatni, de biztos vagyok benne, hogy nektek is már sok tapasztalatotok van ezzel a témával kapcsolatban. Egy biztos. Ha valaha előfordul, hogy bántanak, sértegetnek, zaklatnak, tolakodnak, bizalmas információkat kérnek vagy ismeretlenül ismerkedni akarnak veled az interneten, jobban teszed, ha szólsz a szüleidnek vagy egy felnőttnek, mert ezeket a tetteket egy ponton túl a törvény bünteti. Látjátok, ez nem játék. Komoly baj is lehet belőle. És nem is csak a gyerekekre vonatkoznak ezek a szabályok, hanem a felnőttekre is ugyanígy. Ahogy vigyázol magadra miközben egyedül közlekedsz az utcán biciklivel, úgy kell vigyáznod magadra egyedül ebben a virtuális térben. Nem véletlenül van, hogy 18 éves kor alatt nem is lehetne regisztrálni a közösségi média oldalakra, de azért ne feledd, bármikor tudsz itt is segítségért kiáltani, ha szükség lenne rá.

Végül, de nem utolsósorban, gondolj mindig az egészségre gyakorolt hatására is az internethasználatnak. Óránként kelj fel, megmozgatni a tagjaidat, hogy javuljon a keringés bennük. Mozgasd meg a nyakad, engedd a szemed pihenni. Igyál folyadékot és tarts legalább 10 perc szünetet minden képernyő előtt eltöltött óra hossza után. Figyelj a gerincedre és a tartásodra is.

Házi feladatod pedig az lesz, hogy válaszolj a következő kérdésekre saját tapasztalataid alapján és küldd el nekem jövő péntekig lefotózva vagy gépelve emailben (csillag.eva@vargatamas.hu)


1. Hány órát töltesz a számítógép, telefon vagy bármilyen eszköz képernyője előtt átlagosan egy nap? Légy pontos, amennyire lehet. Nyugodtan írd össze vagy számold össze egy napodon.

2. Ért-e már kellemetlen élmény bármely közösségi oldalon, chaten vagy csoportban. Röviden foglald össze, hogy mi történt és hogyan kezelted a problémát.

3. Mit tennél, ha valaki ismeretlenül rád írna, hogy tetszik neki a profilképed, volna-e kedved megismerkedni vele?

4. Előfordult-e már, hogy valamit csak azért csináltál, mert másoktól is látod, hogy ezt teszik az interneten (például szelfik vagy rénszarvasos képek, snapchates szűrőkkel készült képek, egy bizonyos játék letöltése, stb.)

5. Hallottál már az internetfüggőségről? Mit tudsz róla? Mi a véleményed róla? Szerinted hogyan lehet megelőzni?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése