Jöhet a tárgy? Próbáld felidézni, mit tanultál róla!
A tárgy az a mondatrész, amelyre a cselekvés irányul, vagy amely a cselekvés eredményeként létrejön. A Kit? Mit? Kiket? Miket? Melyiket?, stb. kérdéssel+a szószerkezet alaptagjával kérdezünk rá. Mondatelemzéskor szaggatott vonallal húzzuk alá a tárgyat, ágrajzban a jelölése T.
Keresd meg ezekben a mondatokban a tárgyat, és jelöld aláhúzással! Írd le a füzetbe is!
Bori egy levelet olvas. Peti a könyvet olvassa. Apukámmal szoktam futni. Jövő héten házat veszek. Anyu perecet süt.
Ismételd át, mit kell tudnod a tárgyról!
- A tárgy szófaja lehet főnév, melléknév, számnév, névmás, vagy főnévi igenév is. Bori levelet olvas. Mit olvas? Levelet- ez a mondat tárgya. A levelet szófaja főnév. Apukámmal szoktam futni. Mit szoktam? Futni- ez a mondat tárgya. A futni szófaja főnévi igenév.
- A tárgy lehet határozott és határozatlan. Ha a tárgy határozott, akkor határozott/tárgyas ragozású ige kapcsolódik hozzá. Ha a tárgy határozatlan, akkor általános/alanyi ragozású ige kapcsolódik hozzá. Peti a könyvet olvassa. Mit olvas? (a)Könyvet- ez a mondat tárgya. A hozzá kapcsolódó ige határozott/tárgyas ragozású: olvassa. A tárgy határozott. Bori egy levelet olvas. Mit olvas? (egy)Levelet- ez a mondat tárgya. A hozzá kapcsolódó ige általános/alanyi ragozású: olvas. A tárgy határozatlan.
- A tárgy lehet iránytárgy, ha a cselekvés arra irányul, és eredménytárgy, ha az a cselekvés eredményeként jön létre. Jövő héten házat veszek. Mit veszek? Házat- ez a mondat tárgya. A cselekvés a tárgyra irányul, tehát a tárgy iránytárgy. Anyu perecet süt. Mit süt? Perecet- ez a mondat tárgya. A cselekvés eredménye a tárgy, tehát a tárgy eredménytárgy.
Oldd meg EZT , meg EZT a feladatot!
EZZEL is próbálkozz, készülj fel, hogy ez a feladat nehezebb lesz.
Hibátlan megoldásra törekedj!
Jó munkát!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése